Proč krmit granulemi a ne domácí stravou

 

      Málokdo z nás se skutečně vyzná ve výživně-fyziologických potřebách psů, tak aby se mu podařilo sestavit optimální poměr živin pro svého čtyřnohého miláčka.

Často se setkáváme se psy s nadváhou ( jak říkají rozhodčí na výstavách „ ve velmi dobré výživové kondici “ ).Je to především tím, že neumíme psy správně krmit a dopřáváme jim pochoutky z naší domácí kuchyně, aniž by jsme si uvědomovali, jak jim tím vlastně ubližujeme.

     Především jejich nadváha zatěžuje celý pohybový aparát a to zejména klouby, které tím trpí nejvíce a dále je to oběhový systém.U těchto psů se také častěji setkáváme s onemocněním ledvin, trávicího traktu a v neposlední řadě i s cukrovkou.Tyto onemocnění jsou způsobena především velkou přítomností soli, cukru a různých kořenících přísad, které v kuchyni běžně používáme.Všechny tyto látky jsou ale pro naše čtyřnohé kamarády jedem!!!

     Psí potrava musí obsahovat důležité výživové hodnoty, jakou jsou bílkoviny, tuky, uhlovodany, vláknina, minerální látky a vitamíny.Tyto složky ve stravě musí optimálně pokrýt denní potřeby psa, které se samozřejmě liší podle toho v jaké životní situaci se pes nachází.Jiné hodnoty těchto živin bude potřebovat štěně a jiné dospělý pes.Rozdílné to též bud u malých, středních, velkých a obřích plemen.Dále záleží i na tom zda má pes nějaké zdravotní problémy, jde-li o březí či kojící fenu, je-li pes sportovně aktivní, nebo se používá pro služební účely, nebo jde-li jen o psa s normální běžnou domácí aktivitou.Každý z těchto psů vydává jinou energii.Tomu by měla tedy odpovídat i jeho strava a s tím související složení.

     Měli by jsme si proto raději dobře rozmyslet jestli budeme stravu připravovat sami, nebo budeme raději kupovat kvalitní již vyvážené granulované krmivo a dodržovat doporučený krmný návod od výrobce.Tyto krmiva jsou rozdělena a označena pro každou životní etapu a skupinu psů.Od sušených mlék pro novorozená štěňata až po granule pro naše psí seniory.

 

                                  Tato tabulka by vám měla pomoci se zorientovat při výběru granulovaného krmiva právě pro toho vašeho psa :

 

OZNAČENÍ KRMIVA :

 

PRO JAKÉHO PSA JE URČENO :

 

REPRODUCTION

PUPPY MILK

PUPPY

JUNIOR SMALL TO MEDIUM BREEDS

JUNIOR BIGGER BREEDS

JUNIOR MAXI PLUS

ADULT MINI

ADULT

ADULT MAXI

ACTIVE

ENERGY EXTRA

 

SENSITIVE LAMB and RICE

LIGHT

SENIOR

 

březí a kojící feny

mateřské sušené mléko pro štěňata

odstavená a mladá štěňata

mladá  a rostoucí štěňata malých a středně velkých plemen

mladá a rostoucí štěňata velkých a velmi velkých plemen

mladá a rostoucí štěňata velkých a obřích plemen 

dospělí psi malých plemen s normální aktivitou

dospělí psi s normální aktivitou

dospělí psi velkých plemen s normální aktivitou

psi se zvýšenou aktivitou ( sportovní výkon )

psi se zvláštním fyzickým zatížením ( psi používaní pro pracovní účely , nebo ve vysokém výkonu )

jehněčí a rýže - přecitlivělost na běžně dostupná krmiva

redukční krmivo pro psy s nadváhou

pro starší psy ( od 7 - 8 roku života )

U jednotlivých výrobců se může toto značení mírně lišit.Toto označení používá značka Bosch.

 

     Nyní se chci ještě pozastavit u štěňat velkých plemen, mezi která patří i akita-inu.Tito psi dosahují v dospělosti až 45 kg.Dospívají mezi 12 – 18 měsícem věku, ale vývoj kostry jim končí až v 18 měsících.Jejich konečný vzhled i kondice závisí nejen na dědičných faktorech, ale i na správné výživě,která nedílnou součástí ovlivňuje správný vývoj jejich kostí, kloubů, šlach a vazů.

     Většina těchto plemen velice rychle roste a s tím souvisejí i větší zdravotní rizika související s vývojem jejich pohybového aparátu než u psů malých.Patří sem např. kulhání, prošláplé packy a v neposlední řadě i špatný vývoj dysplazie kyčelních kloubů.

     Proto je velice důležité štěňata těchto plemen správně krmit hned od samého počátku a dodržovat doporučené výživové hodnoty.Granule označené jako LARGE BREEDS PUPPY ( pro štěňata velkých plemen ) nám zaručí, že  v doporučené denní krmné dávce bude obsaženo vše co náš pes potřebuje.Na krmivo pro dospělé psy velkých plemen označováno ADULT LARGE BREEDS, by se mělo přejít postupně a to mezi 12 - 18 měsícem věku psa, který v této době dosahuje dospělosti.Ke kvalitnímu krmivo by se též neměli přidávat žádné další minerální ani jiné doplňky stravy a nebo jen po konzultaci s veterinářem.Mohly by jsme tím způsobit více škody než užitku.

     Denní krmnou dávku doporučenou výrobcem by jsme měli rozdělit na několik menších porcí během dne.

 

                                             Orientační tabulka denních krmných dávek :

 

VĚK PSA :

POČET DÁVEK :

6 týdnů – 4 měsíce

4 – 6 měsíců

6 – 18 měsíců

nad 18 měsíců

 

3 – 5 dávek

3 dávky

2 dávky

1 dávka

Pes by měl být po krmení alespoň 2 hodiny v klidu a měl by mít vždy přístup k dostatku čerstvé vody.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Granule by jsme měli kupovat ve specializovaných prodejnách se zvířecími potřebami nebo přímo u veterináře, kde nám dají vybrat z více značek a poradí jaké krmivo by pro našeho psa bylo nejlepší.Nikoli v supermarketech!Na balení by mělo být uvedeno pro jaké psy je krmivo určeno, složení, doporučená denní dávka a samozřejmě datum výroby a spotřeby.Tyto informace by jste mnohdy na granulích v supermarketech jen ztěží hledali.

     Neměly by též obsahovat obilniny ( např.pšenici nebo kukuřici ) a už vůbec ne sóju, na kterou je mnoho psů alergických.Jsou to jen náhražky za maso, které psům nic nedají.Chováme přeci masožravce a ne býložravce.

     Na závěr bych chtěla říct, že toto platí všeobecně jak u psů s PP tak u psů bez PP.Chceme-li, aby náš psí společník prožil spokojený dlouhý život, měli by jsme mu dopřát to co opravdu potřebuje.

 

 

K napsání tohoto článku mě inspiroval časopis Svět psů, který si již dlouhou řadu kupuji.Je v něm řada zajímavých článků a všem vřele tento časopis doporučuji.

Na jejich stránkách najdete v archivu články k přečtení z ročníku 2005,20006.